Ziyaretçilerimizin merak ettikleri

Sürekli güncellenen sayfamız sayesinde merak ettiğiniz herşeyin cevabı burda

Ana sayfada yer alan Ücretsiz Deneyin butonuna tıklayın. Açılan sayfada Oturum Aç butonunun altında yer alan Hesap Oluştur bağlantısına tıklayıp açılan formda gerekli bilgileri girin. Kayıt işleminizin başarılı olması için geçerli bir telefon numarası girmeye dikkat ediniz. Tüm bilgileri girip, Hesap Oluştur butonuna bastıktan sonra onay sayfasına yönlendirileceksiniz. Onay sayfasında kayıt olurken girdiğiniz telefon numarasına 6 rakamlı bir kod içeren sms gelecek, gelen mesajdaki kodu açılan sayfada telefon numaranız ile birlikte girerek hesabınızı onaylayın. Hesabınız onaylandıktan sonra 14 gün ücretsiz kullanacağınız panel bilgileriniz yine telefonunuza sms olarak gönderilecektir. Tarafınıza gönderilen mesajda yer alan panel bilgilerinizle panelinize erişebilir anında kullanmaya başlayabilirsiniz. Ücretsiz deneme süreniz sırasında veya sonrasında abone olmaya karar verirseniz abonelik paketlerimizden size uygun olanı seçerek aboneliğinizi başlatabilir, panelinizi kullanmaya kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Not: Güvenlik açısından panelinize ilk girişinizde mail adresinizi ve şifrenizi değiştirmeyi unutmayın.
Hayır, deneme süresi boyunca girdiğiniz veriler deneme sürenizin bitiminden 7 Gün sonra Aboneliğinizi başlatmadığınız takdirde silinecektir.
Müşteri Destek departmanımız uygulama kullanımınız boyunca sınırsız ve ücretsiz destek sağlamak için 7/24 çalışmaktadır. bireysel@uzmansirketim.com, kobim@uzmansirketim.com ve sirketim@uzmansirketim.com adreslerine e-posta göndererek, ya da hafta içi 09.00 – 17.00 arası 0850 885 1456 numaralı çağrı merkezimizden bize ulaşabilirsiniz.
Uygulama üzerinden oluşturduğunuz faturaların hiçbir resmi değeri yoktur ancak Uygulama üzerinden matbu fatura evrağınıza çıktı alarak sistemde kestiğiniz faturanızı resmi fatura haline getirebilirsiniz.
Uzman Şirketim iOS ve Android mobil uygulaması mevcuttur. Android ve IOS destekli mobil uygulamanıza sahip olarak şirketinize özel personelinizin ve sizin her an her yerde uzman şirketim çalışma ortamınıza erişilebilmesini sağlarsınız. Mobil Uygulama özelliği Kobim paketi ve Şirketim paketinde sunulmakta olup, Şirketim paket kullanan müşteriler şirketlerine özel mobil uygulama sahibi olurlar.
Uzman Şirketim olarak vergi mükellefi olduğumuz için aboneliğinize ait faturanızı basılı olarak veya pdf olarak https://www.uzmansirketim.com/faturalar adresinden takip edebileceğiniz şekilde tarafınıza ulaştırılacaktır. Ayrıca faturanız oluşturulduğunda fatura tutarınız ve son ödeme tarihiniz ile ilgili bilgiler telefonunuza SMS olarak gönderilmektedir.
Aboneliğinize ait faturalarınızı https://www.uzmansirketim.com/faturalar adresinde takip ederek bu sayfadan ilgili faturanızın satırında yer alan Ödeme Yap butonuna basıp Kredi Kartınız, Banka Kartınız, Hediye Kart Puanlarınız veya Ön Ödemeli kartınız ile kolay ve hızlı bir şekilde ödeyebilirsiniz. Faturanız ile ilgili ödemeyi yaptığınızda faturanızın satırında ödendi olarak ibare yer alması gerekmektedir.

Not: Kredi Kartı ödemeleri maksimum 5-10 dakika arasında onaylandığından ödemenizden sonra belirtilen süre sonunda kontrol işleminizi yapınız.
Evet, matbu faturanızın formatına göre uygulama üzerinden fatura yazdırabilirsiniz.
Sistemi kullanmak için herhangi bir yatırıma ihtiyacınız yok, her bütçeye uygun paketlerimizden birine abone olarak ücretin aylık olarak tarafınıza ulaşan faturalar ile yatırmanız yeterlidir. Herhangi bir ek ücret talep etme söz konusu değildir. Tüm paketlerimizde belirtilen fiyatlar tüm vergiler dahil fiyatlardır.
Sistemi kullanmak için herhangi bir eğitime ihtiyacınız bulunmamaktadır, kolay ve basit tasarımı ile sistemi çok kısa bir sürede sorunsuz bir şekilde kullanabilir hale gelirsiniz. Ancak belli periyotlarla şirketimiz tarafından yapılacak olan eğitimlere katılım sağlayarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Şirketim paketi abonelerimiz ayrıca şirketimizden personel veya ekibi için özel eğitim talebinde bulunabilirler.
Sistemimizi kullanarak mevcut durumda birçok muhasebe işlemini (gelir-gider takibi, faturalar, müşteriler, iş/projeler) kolaylıkla yapabilirsiniz. Stok Takibi, e-Fatura, e-Defter ve Online Tahsilat modüllerini satın alarak Muhasebe operasyonunuzu genişletebilirsiniz.
Sistemimizde mevcut durumda Bireysel, Kobim ve Şirketim adlı 3 paket bulunmaktadır. Her paketin özellikleri farklı olup fiyatları Bireysel Paket aylık 60,00 TL, Kobim Paket aylık 80,00 TL, Şirketim Paket ise aylık 150,00 TL’dir.
Tüm abonelik paketlerimizde Sözleşme geçerlilik süresi abone olunduğu tarihten itibaren 12 Ay (1 Yıl)’dır. Abonelik süresince kullanıcı her ay paketinin ilgili ücretini faturası tarafına tebliğ edildiği tarihten itibaren maksimum 15 gün içerisinde ödemek zorundadır. Kullanıcıya ait ödenmemiş fatura sayısı maksimum 2 adet olduğunda kullanıcının panele erişimi durdurulur ve şirketimizin alacağı ile ilgili yasal işlemler başlatılır.
Ücretsiz deneme süreniz boyunca tarafınızdan herhangi bir ödeme talep edilmeyecek, sistemde kart bilgileriniz saklanmadığından hiçbir şekilde sizin bilginiz dışında bir çekim işlemi söz konusu değildir.
EFT/Havale ile ödeme sistemi ilerleyen zamanlarda aktif edilecek olup, mevcut durum da sadece Kredi Kartı, Banka Kartı veya Ön Ödemeli kartlarla ödeme yapılabilmektedir.
Verileriniz şirketimize ait Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’de bulunan bulut teknoloji sunucularımızda barındırılmakta olup günlük olarak yedekleriniz alınarak data merkezimizde güvenli bir şekilde saklanmaktadır. Alınan yedekleriniz geri dönük olarak maksimum 7 gün saklanmaktadır.
Sistemimizde hiçbir şekilde veri yükleme ve işleme kısıtlaması bulunmamaktadır. Dilediğiniz kadar veriyi panelinize yükleyip, işleyebilirsiniz.
Tüm personelinize veya kullanıcılarınıza özel yetki grupları oluşturarak belli yetki kuralları çerçevesinde sisteminizi devam ettirebilirsiniz.
Sistemden çıkmanız durumunda hiçbir şekilde verilerinizin tarafınıza verilmesi söz konusu değildir. Sistemden çıkmanız durumunda maksimum 7 gün içerisinde tüm verileriniz ve paneliniz sistemden silinir.
Sistemde oluşturacağınız faturalarda farklı vergi türleri veya farklı Döviz türlerini kolayca kullanabilirsiniz. Bunun için müşteri kaydını yaptığınızda müşterinize hangi Döviz ve Vergi türleriyle işlem yapacağınızı seçiniz.
Sistemimizde oluşturacağınız faturaların pdf dosyasını indirerek tüm yazıcılarda kolay ve hızlı bir şekilde kullanabilirsiniz.
Mobil uygulamayı kullanan Kobim ve Şirketim paketi abonelerimiz tarayıcıda yapabildikleri tüm işlemleri mobil uygulamamızda da gerçekleştirebilirler.
Sistemimizde yer alan iş/projeler özelliği sayesinde müşterileriniz için iş ve projeler oluşturabilir, bu iş ve projelere personel ataması yapabilir, görev dağılımı yapabilir ve iş ve projeyi takip edebilirsiniz.
Sistemimizde yer alan İzinler özelliği sayesinde personeliniz sizin belirlediğiniz izin türleri için ne zaman neden izin almak istediklerini sisteme girerler ve bu talepler sizin panelinizde gözükür, ister izinleri onaylar, isterseniz de nedenini belirleterek izin isteğini reddedebilirsiniz.
Messenger özelliğimiz sayesinde personeliniz birbirleri arasında mesaj gönderebilir ve mesaj alabilirler. Mesajlarına dosya ekleri ekleyerek dosya alışverişi de yapabilirler.
İş yoğunluğundan dolayı önemli iş ve işlemleri unutmamanız için sisteme kişiye özel ajanda ekledik. Bu sayede her an her yerde ajandanıza notlar ekleyebilir istediğiniz zaman bu notlara ulaşabilirsiniz.
Etkinlikler özelliği sayesinde etkinlik ile ilgili bilgileri sisteme girerek tüm kullanıcılarınızın bu etkinleri kolayca görebilmesi ve takip etmesini sağlayabilirsiniz.
Zaman Tüneli özelliği ile adeta şirketinize özel bir sosyal medya platformuna sahip olursunuz. Personeliniz bu bölümden paylaşımlar yapabilir, paylaşımlara yorum ve beğeni alabilirler.
Gelişmiş duyuru özelliğiyle ayrı ayrı kullanıcılarınıza veya müşterilerinize istediğiniz şekilde zengin içerikli duyuru ve hatırlatmalar gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz duyuru ve etkinlikler kullanıcıların panellerinde bildirim olarak gözükür.
Sistem üzerinden müşterileriniz ile bilgi alışverişini sağlamak için Destek Bildirimi sistemini kullanarak kullanıcılarınızın sizlere istedikleri konu ve sorular için iletişime geçmelerini sağlayabilir. Bu bildirimlere tek sayfadan cevap verebilir, dosya paylaşımı yapabilirsiniz.

Diğer sorularınız için...

Bizi Arayın

Tüm sorunlarınızın kolay çözümü için
hafta içi 09.00 – 17.00 saatleri arası bizi arayabilirsiniz.

0850 885 1456

Bize Yazın

Teknik Sorunlarınız ve Merak Ettiğiniz herşey için
7 Gün 24 Saat bize e-posta adresimizden ulaşabilirsiniz.

destek@uzmansirketim.com